DI: Danmarks næste væksteventyr ligger i vores baghave

Sofie Carsten Nielsen
Kommende international direktør, DI (1/5-2026) branchedirektør, DI Biosolutions, fhv. minister og folketingsmedlem (R)
Mikael Wraae Valsted
Fagleder for DI Biosolutions
Biosolutions er naturens egne løsninger, men langt de fleste er usynlige for øjet.
Tag blot et kig ud i din egen baghave.
Hvert gram jord indeholder tusindvis af bakterier og svampe. Organismer, der er centrale for liv her på jorden og ikke mindst dit eget helbred. Uden mikroorganismer, intet liv på jorden, som vi kender det.
Det er med disse løsninger – baseret på selvsamme svampe, bakterier, gær, mikroalger, enzymer og mange flere af naturens allermindste rockstjerner – at sektoren hver dag kæmper for en stærkere bioøkonomi.
Med biosolutions vil vi i fremtiden kunne lave bioasfalt uden råolie, trække proteiner ud af luften, recirkulere plastik fuldstændigt, farve tekstiler uden kemikalier og hundredvis af andre videnskabelige gennembrud.
Faktisk er nogle af de vildeste løsninger nogle af de mest jordnære såsom fungibøffer af svampe, nordisk chokolade uden kakaobønner og flybrændstof fra halm.
Lovgivningen halter
Kort fortalt: Vi kan reducere verdens CO2-udledning med mindst otte procent i 2030 og skabe tusindvis af nye arbejdspladser i hele Danmark. For grøn politik er også god forretning.
Danmark er nemlig verdensledende inden for forskning og udvikling, men langt fra på opskalering og kommercialisering. Det er et kæmpe problem, og det har vi kun os selv at takke for, da vores lovgivning og faciliteter ikke er klar til nutidens innovation.
Naturen har millioner af års forspring, så lad os lære af dem, når vi skaber en stærkere og mere robust bioøkonomi.
Hhv. branchedirektør i DI Biosolutions og direktør i European Biosolutions Coalition samt fagleder i DI Biosolutions
Vi vil derfor udfordre den danske mentalitet, for vores mål er, at Danmark skal være en af de foretrukne lande for globale bio-iværksættere. Det vil kræve vilje fra alle aktører, og at vi spiller sammen og ikke imod hinanden.
Det vil kræve, at offentlige myndigheder i Danmark og Europa vil tale bedre sammen, og at vi bliver bedre til at imødekomme særligt iværksætternes behov – for nok er de verdensmestre i deres forskning, men sjældent i at skrive ansøgninger til støttepuljer eller til europæiske godkendelsesprocesser.
Ni konkrete forslag
Kort fortalt ønsker vi, at Danmark:
- Holder fast i vores stærke offentlige forskning
- Beskytter vores eksisterende biosolutionsvirksomheder
- Opkvalificerer og videreuddanner vores arbejdsstyrke
- Halverer godkendelsestider for nye produkter
- Sikrer nemmere godkendelser til nye produktionsfaciliteter
- Udvider den offentlige finansiering af biosolutionsfaciliteter
- Overvejer ny off-takestøtte og finansielle incitamenter
- Skaber et godt og ambitiøst startupmiljø
- Udvikler en stærk privat finansieringsmodel
Med de her ambitioner for fremtiden kan biosolutions blive det næste store erhvervseventyr for Danmark. Naturen har millioner af års forspring, så lad os lære af dem, når vi skaber en stærkere og mere robust bioøkonomi.
Løsningerne findes nemlig i vores baghave.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- S, R og M kan begå det største vælgerbedrag i nyere tid
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- Forskere og rådgivere: Klimatilpasning kan blive en klimabelastning
- Livet på landet er den nye slagmark

















