DI: Klimaet vinder på fjernelse af PSO'en

Af Tine Roed
Direktør, Dansk Industri
Vi skal give virksomhederne de bedste rammer for at konkurrere og bidrage til at løse klimaudfordringerne. Det arbejder vi for i DI, og det har skiftende regeringer haft stor forståelse for.
Resultatet kan ses direkte på elregningen hos både virksomheder og husholdninger. Det skyldes den igangværende udfasning af PSO'en fra elregningen, som Folketinget i november 2016 vedtog i forbindelse med "Aftale om afskaffelse af PSO-afgiften" samt de erhvervsrettede lempelser af PSO'en fra 'Vækstpakke 2014'.
Ifølge Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet har virksomhederne alene i 2018 haft en besparelse på omkring 1,7 milliarder kroner på elregningen, mens husholdningerne har sparet omkring 1 milliard kroner. Når PSO'en er helt udfaset fra elregningen i 2022, forventes virksomhederne at have sparet i alt 14,8 milliarder kroner, og husholdningerne 8,7 milliarder kroner.
Debatindlæg kan sendes til debat@altinget.dk
El er en del af løsningen
Det er noget, der holder hånden under danske virksomheders konkurrenceevne og samtidig fremmer den grønne omstilling. Fremtidens energisystem er elektrisk og baseret på vedvarende energi, og derfor er det en dårlig idé at beskatte el højere end den miljøbelastning, som elforbruget er årsag til. Inden for en overskuelig fremtid vil elforbruget i Danmark være 100 procent grønt.
Klimagevinsterne ved elektrificering understøttes også af en vigtig energieffektiviseringsindsats, især i industrien og bygninger. Grøn el koblet med energieffektiviseringer er en stærk kombination, der sikrer udfasning af fossile brændsler til gavn for klimaet.
Fremtidens energisystem er elektrisk og baseret på vedvarende energi, og derfor er det en dårlig idé at beskatte el højere end den miljøbelastning, som elforbruget er årsag til.
Tine Roed
Direktør, Dansk Industri
I Danmark bliver el en vigtig del af løsningen på de klimaudfordringer, som vi står over for, og derfor går det den helt rigtige vej med elregningen.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet












