
#dkpol: Gå aldrig i kælderen med Løkke

Ugens emner i #dkpol:
- Køn (10:16): Med afsæt i en debat, der opstod på Folkemødet, efter at Esben og Jakob igen kun havde mandlige anbefalinger med, tager de endnu en gang fat på spørgsmålet om køn. Her diskuterer de ansvar og muligheder – og et lille stykke musik, som Esben har taget med.
- Kolde hænder (24:33): Antallet af administrative medarbejdere i staten stiger, og derfor har regeringen foreslået et flerårigt arbejdsprogram. Jakob gaber allerede, inden de når til emnet, men Esben lover, at det bliver spændende – for han har læst sig ned i papirerne og den plan, der faktisk skal nedbringe antallet.
- Klovnebus (35:28): Hvad er prisen for et mandat? Og hvad har Lars Løkke gang i? Det undersøger Esben og Jakob med afsæt i den lækkede telefonsamtale mellem Løkke og Mike Fonseca, hvor Løkke igen forsøger at løse en personalesag selv.
Efter sommerferien er løbeklubben tilbage 8. august. Her starter vi igen foran Altinget på Ny Kongensgade 10 i København klokken 08.00.
Værter: Esben Schjørring, politisk redaktør på Altinget, og Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget
Producer: Emma Klitnæs, podcastassistent
Shownotes
- Jakobs anbefaling: Magtudredningens bogserie fra Aarhus Universitetsforlag
- Esbens anbefaling: Interview med Leah Downey i Past Present Future
Læs også
Læs også

Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet














