Dong får 54 millioner kroner til havmøllefundament

28. januar 2014 kl. 14.08
Dong Energy og det britiske Carbon Trust er indgået i et samarbejde.
Carbon Trusts Offshore Wind Accelerator program (OWA) har tildelt Dong 54 millioner kroner til en fuldskala-demonstration af fundamentet til en havmølle, den såkaldte Suction Bucket Jacket. Det skriver Dong Energy i en pressemeddelelse.
Fundamentet er udviklet med henblik på at finde billigere fundamentsløsninger - Dong Energy har som mål at reducere prisen på energi fra møller på havet med 40 procent for projekter, der træffes beslutning om i 2020.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Her er de nye regeringsudvalg

















