Bliv abonnent
Annonce

DTU styrker bæredygtig indsats på Grønland

20. februar 2012 kl. 10.22

DTU styrker indsatsen for at udvikle Grønland i en bæredygtig retning i samarbejde med det grønlandske selvstyre gennem et nyt initiativ kaldet Polar DTU. Det skriver DTU i en pressemeddelelse fredag 17. februar. 

Én af elementerne i Polar DTU er eksempelvis at undersøge, hvordan man kan udvinde Grønlands råstoffer på en miljøvenlig og bæredygtig måde. Visionen for fremtiden er at etablere et arktisk teknisk universitetscenter i Grønland.    

I november måned sidste år tildelte Center for Arktisk Teknologi (ARTEK) fornyede økonomiske midler til et ti-årigt langt samarbejde mellem DTU og Bygge -og Anlægsskolen i Sisimiut i Grønland. Det betyder, at der forsat vil blive uddannet flere diplomingeniører med særligt speciale i arktiske forhold. Målet er, at ingeniørerne skal være med til at udvikle Grønland i en bæredygtig retning inden for områder som energi, miljø, infrastruktur og byggeri, skriver DTU i  pressemeddelelsen.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026