En politisk topembedsmand vender hjem fra Bruxelles

30. januar 2015 kl. 02.40
Danske embedsmænd er ret trænede i at tænke, at verden ikke er delt op i politik og teknik, og at man er nødt til at have begge hensyn med. Det kunne være fornuftigt at have med ned i et system som Kommissionens.
Eva Jensen
Tidl. EU-kabinetchef
Fakta
BLÅ BOG
1998-2001: Energistyrelsen
2002-2007: Miljøstyrelsen
2007: Miljøministeriet
2007-2013: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet
2013-2014: EU-Kommissionen
2015: Klimarådet
1998-2001: Energistyrelsen
2002-2007: Miljøstyrelsen
2007: Miljøministeriet
2007-2013: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet
2013-2014: EU-Kommissionen
2015: Klimarådet
I foråret 2013 ringede Eva Jensens telefon. Klimakommissær Connie Hedegaard var i røret.
“Er din lille dreng ikke blevet stor nok til, at du kan flytte til Bruxelles nu?” spurgte hun.
På det tidspunkt sad Eva Jensen som kontorchef i Klima-, Energi- og Bygningsministeriet, men hun var ikke sen til at sige ja, da Connie Hedegaard ville have hende med på det lille hold af politiske embedsmænd, der hver dag støtter og rådgiver kommissæren i sit arbejde.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"















