Bliv abonnent
Annonce
Om  
Pierre Pinson

Energispecialist fra DTU hædres med pris

23. november 2018 kl. 10.55

Professor Pierre Pinson er dette års modtager af Elektroprisen. Det skriver IDA i en pressemeddelelse. 

Elektroprisen uddeles af Elektrofondet i IDA og gives til en person med en lovende indsats inden for det elektrotekniske fagområde. 

Pierre Pinson er professor på DTU Elektro og forsker til dagligt i design af fremtidens el-markeder med særligt fokus på integration af vedvarende energi.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026