Bliv abonnent
Annonce

Kæmpeudrulning af vindmøller vækker bekymring for dyr og planteliv til havs

Danmark forventes at udrulle store mængder vindmøller på havet over de kommende årtier. 
Danmark forventes at udrulle store mængder vindmøller på havet over de kommende årtier. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
19. januar 2023 kl. 03.00

Når Danmarks produktion af strøm fra havvindmøller over de næste tre årtier skal ikke mindre end 16-dobles, risikerer det at gå ud over miljøet og dyrelivet på havet, hvis ikke politikerne er opmærksomme på de potentielle konsekvenser. 

Sådan lyder advarslen fra henholdsvis Tænketanken Hav og Danmarks Naturfredningsforening. 

”Vi er bekymrede. Vi har i forvejen en biodiversitetskrise og et allerede presset havmiljø, så advarselslamperne er tændt,” siger Liselotte Hohwy Stokholm, der er direktør i Tænketanken Hav.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026