EU stiller betingelser for forlængelse af Kyoto-aftale

Det lod kommissæren forstå ved en pressebriefing i Europahuset i fredags, hvor det overordnede budskab var, at det ikke forventes, at der kommer en juridisk bindende aftale i Cancun. Selvom EU ønsker det, er de store aktører Kina og USA ikke med.
"Det med at få fremskridt på de miljømæssige problemer i det nuværende Kyoto-system vil være afgørende. Det er ikke af hensyn til EU. Hvis vi bare fortsætter med at sige, 11 milliarder tons varm luft kan blive ført ind i det næste system, så vil det have den dobbelte værdi af det, EU skal reducere med frem til 2020. Det er noget, resten af verden må kunne se. Det er jo ikke bæredygtigt i nogen mening," siger Connie Hedegaard.
Andre lande skal tage medansvar
Klimakommissæren ser gerne, at EU forpligter sig, men hun kræver samtidig, at andre lande følger op og medgiver deres ansvar.
"Hvis vi helt betingelsesløst blot tager en ny periode, kan de andre bare læne sig tilbage i sædet," advarer hun og peger på, at problemet for EU ved internationale forhandlinger tidligere har været at opstille klare betingelser på forhånd.
Det er dét, som altid er EU's problem. EU lægger sine forhandlingspositioner fuldstændigt klart frem, og enhver, vi skal forhandle med, kan se præcis, hvor vores røde linje går, og det her synes jeg, vi skal prøve at blive bedre til, så vi har noget fleksibilitet i forhandlingerne.
Connie Hedegaard
EU's klimakommissær
"Det er dét, som altid er EU's problem. EU lægger sine forhandlingspositioner fuldstændigt klart frem, og enhver, vi skal forhandle med, kan se præcis, hvor vores røde linje går, og det her synes jeg, vi skal prøve at blive bedre til, så vi har noget fleksibilitet i forhandlingerne," siger Connie Hedegaard.
En afbalanceret pakke
Hun forventer samtidig, at der kommer en afbalanceret pakke ud af forhandlingerne på områder som at forhindre skovfældning (REDD+), klimatilpasning, sikre finansiering og teknologioverførsel til u-landene.
"Man ved, hvor kompromiserne ligger. Det, der er afgørende, er, om viljen er med i bagagen til Cancun," siger Connie Hedegaard.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama












