Bliv abonnent
Annonce

Få et overblik: Tre nedslag i vismændenes nye grønne rapport

“Hvis ikke vi høster de billige drivhusgasreduktioner i landbruget, bliver det dyrere for resten af samfundet at nå klimamålene," udtaler vismand Lars Gårn Hansen.
“Hvis ikke vi høster de billige drivhusgasreduktioner i landbruget, bliver det dyrere for resten af samfundet at nå klimamålene," udtaler vismand Lars Gårn Hansen.Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
5. december 2023 kl. 12.00

Klimaforandringerne bliver dyrere for danskerne, hakkebøffen skal koste mere, og landmændene skal selv betale for deres udledninger.

Det er budskabet i den nye vismandsrapport fra Det Miljøøkonomiske Råd.

De Økonomiske vismænd kommer i rapporten også med et forslag til, hvordan samfundet kan imødekomme den stigende mængde oversvømmelser og stormflod.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026