
Alexander Stubb fra det konservative Samlingspartiet er valgt som Finlands nye præsident.
Det står klart, efter den 55-årige politiker fik 51,6 procent af stemmerne ved valget 11. februar. Mens fik hans modkandidat, den uafhængige Pekka Haavisto, 48,4 procent af stemmerne, skriver DR.
Delresultater havde tidligere vist en klar føring til Alexander Stubb, som havde støtte fra 52,7 procent af de stemmer, som var afgivet på forhånd.
Alexander Stubb er et kendt navn i finsk politik og er både tidligere finansminister, udenrigsminister og statsminister. I Finland er præsidentembedet overvejende ceremonielt, men præsidenten står i spidsen for landets udenrigs- og sikkerhedspolitik.
Med sin nye post bliver Alexander Stubb derfor også øverstkommanderende for de finske forsvarsstyrker. Efter Ruslands invasion af Ukraine i 2022 og Finlands optagelse i Nato året efter har embedet derfor fået særlig betydning, oplyser Ritzau ifølge Børsen.
Den sikkerhedspolitiske situation har også fyldt under valgkampen, og Alexander Stubb har talt for en tydelig holdning til Rusland.
"Der vil ikke være nogen politiske relationer til Rusland eller med det russiske politiske lederskab, før de afslutter krigen i Ukraine," sagde han i et interview op til valget.
Den nyvalgte præsident overtager officielt posten 1. marts og erstatter den afgående præsident, Sauli Niinistö, som har siddet på posten siden 2012.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- I 30 år har han været Danmarks klimahelt fra Samsø. Nu stopper han med en opsang til politikerne
- Lars Aagaard ville have dem til at undersøge "dramatisk" havstrøms-kollaps. Nu frygter klimaforskere, at projektet løber ud i sandet
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Kun Aalborg Portland vandt milliardudbud: "Nu bliver det endnu sværere at nå 2030-målet"














