Bliv abonnent
Annonce

Klimarådet og Concito efter regeringens nye prognose: Danmark halter stadig efter klimamål

Statsminister Mette Frederiksen (S) og klimaminister Lars Aagaard (M) til Grøn Marienborgmøde 19. april.
Statsminister Mette Frederiksen (S) og klimaminister Lars Aagaard (M) til Grøn Marienborgmøde 19. april.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
28. april 2023 kl. 15.55

Læser man den spritnye Klimafremskrivning fra regeringens embedsmænd, kan man godt få det indtryk, at vi er snublende tæt på at nå klimamålet i 2025.

Men det giver et for optimistisk billede, lyder kritikken fra Klimarådet og klimatænketanken Concito.

Klimafremskrivningen prøver at illustrere, at vi er tæt på den nedre del af 2025-målet. Det mener vi ikke er retvisende. Vi er længere fra målet end det billede, der gives.

Christian Ibsen
Direktør, Concito

Ifølge Klimafremskrivningen har Danmark reduceret udledningerne med 49,8 procent om to år – og er dermed tæt på at indfri 2025-målet om at reducere drivhusgasudledningen med 50-54 procent i forhold til 1990.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026