
2. juni 2026 kl. 11.25
Efter mere end ti år i Roskilde Kommune er det blevet tid til en ny udfordring for Klaus Kellermann. Han er nemlig startet som ny bæredygtighedschef i Bygherreforeningen.
Det oplyser Bygherreforeningen i en pressemeddelelse.
”Jeg oplever et markant opbrud i branchen, hvor fokus flytter sig fra at handle om CO2 alene til også at handle om ressourcer bredere – og hvor transformation, materialebudgetter og dokumentation bliver nøgleord. Det kræver, at vi ændrer måden, vi samarbejder på,” siger Klaus Kellermann.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Højrefløjen er uenige om alt fra industri til klima. Derfor er det absurd at tale om blå blok
- Ny analyse afslører klimapolitikkens "tavse flertal"














