Kommuner siger ja til kæmpe-møller

Vindmøllebranchen har brug for testmølle-områder, og vi er oprigtigt positive over for at vise vores interesse og støtte til erhvervet ved at bidrage med et område.
Laurids Rudebeck (V)
Borgmester, Tønder Kommune
Sagen kort:
Regeringen, DF, SF og S besluttede i forbindelse med forhandlingerne om testcenteret i Østerild at udarbejde en helhedsløsning, hvor man også fandt plads til 8-10 prototype-møller.
Naturstyrelsen udpegede i december syv egnede områder med plads til i alt 20 vindmøller på mellem 200-250 meter: tre områder i Ringkøbing-Skjern, to områder i Tønder, ét område i Jammerbugt og ét i Vesthimmerland
Områderne har nu været i høring hos kommunerne og de relevante aktører, og Ringkøbing-Skjern og Tønder har som de eneste to kommuner vist interesse for prototypemøller på fire områder med plads til mellem 8-12 kæmpe-møller.
Jammerbugt og Vesthimmerlands Kommune ønsker ikke at opsætte prototypemøller.
Forligskredsen skal mødes 13. april for at drøfte de indkomne høringssvar og beslutte, hvilke af de syv udvalgte områder, der skal arbejdes videre med. Når de endelige områder er udvalgt, skal der udarbejdes VVM-redegørelser.
På trods af, at den folkelige modstand mod kæmpe-vindmøller på landsplan nærmest er eksploderet i løbet af de seneste måneder, er Ringkøbing-Skjern og Tønder nu parate til at opsætte prototypemøller på helt op til 250 meter.
Udsigten til protester skræmmer ikke Ringkøbing-Skjerns borgmester, Iver Enevoldsen (V), der har sagt ja til, at der i kommunen kan opsættes 6-9 møller på størrelse med møllerne i Østerild.
"Det kan godt være, at der vil være nogle modsætningsforhold, og der vil komme protester, men det må vi tage til den tid, når vi kommer ind i den konkrete planlægning, og der er blevet udført VVM-undersøgelser," siger Iver Enevoldsen.
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler












