Bliv abonnent
Annonce

Landbrug & Fødevarer ønsker "fælleseuropæisk regulering" af landbrugets klimaudledninger – men vil ikke pege på konkret løsning

”Du kan ikke altid sammenligne landbrug med industri én-til-én," siger klimadirektør Niels Peter Nørring om, hvorfor det er nemmere at regulere industriens klimaudledninger.
”Du kan ikke altid sammenligne landbrug med industri én-til-én," siger klimadirektør Niels Peter Nørring om, hvorfor det er nemmere at regulere industriens klimaudledninger.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
13. juni 2024 kl. 05.00

Det bedste ville være at regulere landbrugets klimaudledninger på verdensplan.

Det næstbedste er at gøre det gennem EU.

Sådan lyder det fra det danske landbrugs talerør i form af interesseorganisationen Landbrug & Fødevarer.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026