10. april 2018 kl. 16.52
Lisbeth Knudsen, der til daglig er ansvarshavende chefredaktør og direktør for Mandag Morgen, er blevet valgt ind i Niras' bestyrelse. Det samme er Jens Maaløe, der er administrerende direktør i Terma A/S.
Det skriver Niras i en pressemeddelelse.
Lisbeth Knudsen har allerede erfaring med bestyrelsesarbejde, og hun har været bestyrelseformand for både Infomedia og Netdoktor. I dag er hun formand for Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og for Det Kongelige Teater.
Lisbeth Knudsen er tidligere ansvarshavende chefredaktør ved Berlingske og tidligere koncernchef for Berlingske Media.
Jens Maaløe er udover den nye bestyrelsespost i Niras formand for Innovationsfonden og bestyrelsesmedlem i blandt andet NKT Holding og Grundfos Holding.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning











