Lars Sandahl SørensenMindeord: Lars Sandahl om fhv. direktør i Grundfos Niels Due Jensen (81)

Det er med stor sorg, at jeg har modtaget nyheden om Niels Due Jensens bortgang. Det er intet mindre end en af dansk erhvervslivs allerstørste profiler, der er gået bort.
Niels Due Jensen har stået i spidsen for en af vores store og verdensomspændende virksomheder, som under hans ledelse har udviklet sig til en global virksomhed med en imponerende og innovativ portefølje af produkter.
Det er en virksomhed, som vi kan være stolte af i Danmark. Det er et af fyrtårnene i vores industri. Samtidig var Niels Due Jensen indbegrebet af en erhvervsleder, der viste samfundsansvar, nationalt og lokalt, også ved at tage del i den offentlige debat.
Det er en stor erhvervsleder, som har været rollemodel for kommende generationer, som vi nu må tage afsked med.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Når det gælder forsvar og pension, forbereder vi os på det værste. Hvorfor gælder det ikke klimaet?
















