Henrik Lehmann AndersenNordea-fonden støtter nye ruter og stier i Tøndermarsken med millionbeløb
Nordea-fonden har valgt at tildele Tøndermarsken 16,5 millioner kroner, der skal gå til at skabe spændende og lærerige formidlingsaktiviteter i forbindelse med anlæggelsen af en række nye ruter og stier i Tøndermarsken.
Det skriver Nordea-fonden i en pressemeddelelse.
”Nordea-fondens støtte supplerer de midler, vi allerede har fået til stiprojektet fra A.P. Møller Fonden. Tilsammen giver det rum til at lave nogle rigtig spændende løsninger, som for alvor vil sætte Tøndermarsken på landkortet som natur- og vandredestination," udtaler borgmester i Tønder og formand for den koordinerende styregruppe i Tøndermarsk Initiativet, Henrik Frandsen, ifølge pressemeddelelsen.
Tøndermarsk Initiativet er et samarbejde mellem Realdania, A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til Almene Formål og Tønder Kommune om at udvikle området ved Tøndermarsken, således at dette gøres mere attraktivt at besøge, bo og arbejde i.
”Tøndermarsken er af ikonisk kaliber – både hvad angår natur og kulturhistorie. Derfor er vi glade for at bidrage til formidlingen, så flere kan få store oplevelser i marsken,” udtaler Henrik Lehmann Andersen, direktør i Nordea-fonden, ifølge pressemeddelelsen.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Her er de nye regeringsudvalg
















