Notat: Vindmøller skal styrke vandkantsdanmark

Der er et sammenfald mellem de områder, hvor der blæser meget, og de områder, der har mest behov for udvikling. Derfor handler det om at få ført ressourcerne fra vindmøllerne over i netop lokal udvikling.
Kasper Brejnholt Bak
Projektleder, Rambøll
Den kraftige vind, der blæser ind over de danske udkantsområder, skal i højere grad bruges til at fremme lokale aktiviteter til gavn for borgerne. Samtidig skal disse gøres mere positivt stemte over for opsætning af nye vindmøller. Det er konklusionen i nyt notat, udarbejdet af Rambøll for Nordisk Folkecenter for Vedvarende Energi.
I notatet fremlægges en række bud på lokale partnerskaber, der kan engagere lokalbefolkningen.
Et eksempel på et sådant ejerskab findes i Hvide Sande, hvor private projektudviklere igennem flere år havde arbejdet på at få opsat vindmøller. Projektet mødte markante protester blandt de lokale, men disse forstummede, da Holmsland Klit Turistforening i 2010
stiftede en erhvervsdrivende fond til at administrere møllerne, og hvor overskuddet gik til turisme og lokal infrastruktur i byen.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”















