Nogle uddannelser efterlades på perronen, når penge fra skrinlagte klimaerhvervsskoler udmøntes

24. november 2023 kl. 05.00
Knap to år efter et flertal vedtog at afsætte penge til oprettelsen af tre klimaerhvervsskoler, kommer pengene nu ud til en række skoler.
Midlerne udmøntes inden for teknologi, byggeri og transport samt landbrugsuddannelsen, mens andre uddannelser må se langt efter penge til grøn omstilling.
Det fremgår af et nyt aktstykke, dateret 22. november, hvor Børne- og Undervisningsministeriet anmoder om Finansudvalgets tilslutning til udmøntning af "reserve til etablering af klimaerhvervsskoler."
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- Højrefløjen er uenige om alt fra industri til klima. Derfor er det absurd at tale om blå blok
- Ny regering vil gøre kollektiv transport gratis for børn og unge. Professor advarer om flere bagsider
- Cepos: Den egentlige skandale er hovsapolitikken, der skulle indfri 2025-klimamålet













