Ny direktør for Smørum Kraftvarme
5. oktober 2016 kl. 10.21
Smørum Kraftvarme har hevet en ny direktør frem fra egne rækker. Det er fjernvarmeværkets driftsmester, Jan Møller, der har sat sig på posten, efter direktør Leif Poulsens afsked.
Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Den nye direktør er 47 år gammel og uddannet maskinmester. Han har stået for driften af varmeværket i de sidste ti år, og inden da arbejdede han hos Danmarks største fjernvarmetransportør, Centralkommunernes Transmissionsselskab, CTR. Tidligere har Jan Møller, også haft sin gang på Amagerværket igennem fem år og været ansvarlig for værksted og byggeri på Lucent Technology.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet













