Bliv abonnent
Annonce

Ny vindmølle-aftale vækker begejstring

Foto: Søren Bidstrup/Scanpix
7. juni 2016 kl. 05.00

Det er fantastisk.

Tarjei Haaland
Klima- og energimedarbejder, Greenpeace

Det er rigtigt godt, at Danmark nu i samarbejde med EU-kommissionen om en række europæiske lande går sammen om at forsøge at skabe bedre rammer for vindmølleprojekter i Nordsøen.

Det er meldingen fra en række aktører.

“Det er fantastisk, at man nu vil strømline processerne, så der kan blive bygget mere offshore-vind,” siger klima- og energimedarbejder i Greenpeace Tarjei Haaland.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026