Partier i kor før forhandlinger: Grøn Fond bliver ikke brugt, som det var aftalt

30. januar 2024 kl. 04.00
Grøn Fond er ikke et mytisk pengetræ, som regeringen bare kan bruge til at finansiere sine grønne aftaler med.
Såden lyder det fra Konservative og Radikale forud for nye forhandlinger hos finansminister Nicolai Wammen (S).
"Det er irriterende at se på, at den nuværende regering – og den tidligere for dens sags skyld – kommer med udspil, hvor de konsekvent bruger penge fra Grøn Fond, uden at os fra forligskredsen bliver indkaldt til forhandlinger om fordelingen," siger Mona Juul, klimaordfører fra Konservative.
Så snart man fattes penge, om det er dieselafgift eller biobrændstof, så snupper man lige et par millioner og lidt til i Grøn Fond.
Samira Nawa
Klimaordfører for Radikale
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















