Politisk uenighed om afgift på varme

Det er en model, vi vil se yderst velvilligt på, for varmeforbrugere har i årtier fået meget billig energi, og det er ikke ret og rimeligt, at elforbrugerne har fået den ene afgift efter den anden.
Per Dalgaard
Energiordfører, Dansk Folkeparti
PSO-bidraget er et tillæg til elprisen, som udover udbygning med vedvarende energi finansierer tilskud til decentrale kraftvarmeværker, elrelateret forskning, udvikling og demonstration samt andre fælles udgifter i elsystemet. PSO-bidraget betales af alle elforbrugere over elregningen, dog med en øvre grænse.
I regeringens Energistrategi 2050 skal ordningen udbygges med 1,4 mia. kr.
Derudover indfører regeringen en ny forsyningssikkerhedsafgift, der også lægges på brugen af biomasse. Den skal indbringe 1,6 mia. kr og dække statens provenutab, der opstår, når der i fremtiden bruges færre fossile brændsler.
PSO-afgiften skal ikke kun være en el-afgift, mener både Konservative, Dansk Folkeparti og SF, som peger på, at varmeforbrugerne også skal bidrage til VE-udbygningen. Men Venstre og Socialdemokraterne vil ikke tage stilling, før man har set en tilbundsgående undersøgelse af de danske energiafgifter.
PSO-afgiften ligger i dag kun på el-regningen, og der er i regeringens Energistrategi 2050 udsigt til en stigning på 1,4 milliarder kr., så den samlede PSO-betaling udgør knap 4,5 milliarder kr. Her har man desuden foreslået også at lægge afgiften på gas, men ikke på varmeregningen.
Solidarisk og sikrer lavere varmeforbrug
Men det er forkert, mener man i SF, der ligesom Konservative og Dansk Folkeparti vil tage forslaget med ind til energiforhandlingerne den 14. april.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart














