Regeringspartier afviser R’s cowboybuks-afgift: ”Det er mavefornemmelsespolitik”

17. januar 2025 kl. 05.00
Det er ikke fordi Radikale Venstre tager fuldstændig fejl, når de i et nyt interview med Altinget påpeger, at danskernes forbrug har et alt for højt klimaaftryk. Det er både Venstre og Moderaterne enige i.
Men ideen om at sætte mål for Danmarks klimaaftryk og indføre en afgift på danskernes tøjforbrug, er de meget skeptiske over for.
Jeg synes, at mange af de forslag, der kommer op i debatten, bliver moraliserende om hvordan danskerne skal leve og forbruge. Det bryder vi os ikke om som liberale.
Linea Lidell
Klimaordfører (V)
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler












