Bliv abonnent
Annonce

SF: Ny kommission skal få danskerne til at spise klimavenligt

En ny kommission skal få danskerne til at spise færre bøffer og mere vegetabilsk kost, foreslår SF.
En ny kommission skal få danskerne til at spise færre bøffer og mere vegetabilsk kost, foreslår SF.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
9. januar 2019 kl. 05.00

Kommissionen skal sikre, at vi får eksperter til at lave en plan for, hvordan vi kommer hele vejen rundt og ikke bare forfalder til at hæve afgiften på enkelte fødevarer.

Pia Olsen Dyhr (SF)
Klimaordfører og partiformand

Danskerne skal spise langt mere klimavenligt.

Det mener SF, der vil have nedsat en fødevare-klimakommission beståede af eksperter, der inden for et år skal komme med konkrete forslag til, hvordan danskerne kan gøre indholdet i madkassen og på tallerknerne mere grønt.

"Vi skal gøre det så nemt og naturligt som muligt for alle at vælge den klimavenlige løsning, når vi står i supermarkedet og skal købe ind til aftensmaden," siger Pia Olsen Dyhr, klimaordfører og formand for SF.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026