Bliv abonnent
Annonce

Solceller og elbiler kan sikre Danmark mod at gå i sort

Foto: Getty Images
19. august 2025 kl. 05.00

Danmark kan reducere sin samfundsmæssige sårbarhed ved at sørge for, at solcellerne på 150.000 danske bygninger sammen med batterierne i 450.000 elbiler kan mobiliseres i tilfælde af et større nedbrud i den centrale elforsyning. 

Det vurderer Jesper Florin, leder af Resilienscenter Danmark, der er en privat forsknings- og teknologiorganisation. 

”Central energiforsyning svækker vores resiliens. Decentral forsyning styrker vores resiliens. Det er indlysende. Teknologisk set er det muligt at bruge den decentrale solcelle- og batterikapacitet i tilfælde af en større strømafbrydelse. Om det skal Resilienscenter Danmarkske i virkeligheden, er et politisk spørgsmål,” siger han til Mandag Morgen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026