Store kommuner vil gøre elbil-parkering gratis

Foto: Colourbox
Vi mener, at det er en uskik, hvis man hæver afgifterne for at dække nogle udgifter. Der skal være et trafikalt sigte, hvis man hæver afgifterne, som eksempelvis at bekæmpe trængsel.
Torben Lund Kudsk
Afdelingschef
Omstillingen af transportsektoren ser ud til at få en håndsrækning. For landets store kommuner melder sig klar til at gøre brug af muligheden for at indføre billigere parkering for el- og hybridbiler, som Folketinget i disse uger er ved at forhandle på plads.
Aalborgs borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) er begejstret.
"Jeg synes, at det er et fremragende forslag. Og jeg er ret overbevist om, at Aalborg Kommune vil benytte sig af det, hvis det bliver vedtaget. Vi vil gerne fremme bæredygtig transport, og en af måderne er ved at give fordele for eksempelvis elbiler og delebiler," siger han.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning










