
Forhenværende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen er blevet tilkendt en erstatning på 211.850 kroner for uretmæssig varetægtsfængsling i 71 dage og uberettiget aflytning i omkring et år.
Det viser en aktindsigt foretaget af Ritzau, skriver DR.
Den på det tidspunkt hjemsendte FE-chef blev anholdt i december 2021, da han var mistænkt for at have lækket fortrolige oplysninger om det såkaldte kabelsamarbejde mellem Danmark og USA. Lars Findsen var efterfølgende varetægtsfængslet i 71 i dage.
Efter et længere forløb blev sagen – der både talte anklagen mod Lars Findsen og mod forhenværende forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) – i november 2023 droppet af Anklagemyndigheden, fordi Anklagemyndigheden ikke ville fremlægge de klassificerede oplysninger for delvist åbne døre i Højesteret.
Lars Findsen har efterfølgende krævet erstatning for "de strafprocessuelle tvangsindgreb og tort", og det fik han 20. marts delvist tilkendt.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april



















