Bliv abonnent
Annonce

Tue Mantoni: ”I USA har man skabt teknologi-giganter. I Danmark har vi muligheden for at skabe bæredygtigheds-giganter”

Tue Mantoni, sidder i dag på syv bestyrelsesposter, men posten som bestyrelsesformand for Vækstfonden er den mest betydningsfulde i hele erhvervsmanden karriere, ifølge ham selv.
Tue Mantoni, sidder i dag på syv bestyrelsesposter, men posten som bestyrelsesformand for Vækstfonden er den mest betydningsfulde i hele erhvervsmanden karriere, ifølge ham selv.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
11. marts 2021 kl. 20.00

Tue Mantoni deler sin karriere ind i tre faser.

I slutningen af 1990’erne tilbragte den danske erhvervsmand de første år af sin karriere hos de amerikanske investerings- og konsulentmastodonter Goldman Sachs og McKinsey.

Den næste del af Tue Mantonis karriere blev tilbragt som topchef. Først i spidsen for Storbritanniens største motorcykelvirksomhed Triumph Motorcycles og siden som boss for det danske erhvervsklenodie Bang & Olufsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026