21. juni 2018 kl. 08.41
Jørgen Nielsen har tidligere været ansat som topchef i energibranchen. Blandt andet har han været direktør i Vattenfall og kommer senest fra stillingen som udviklingsdirektør i Dansk Fjernvarme.
Han har også tidligere haft flere bestyrelsesposter og tillidshverv i energisektoren og i Dansk Industri.
"Jeg glæder mig til opgaven med at sikre fjernvarmen en fortsat markant rolle i den grønne omstilling og ser frem til at kunne være bindeled i samarbejdet med vores ejerkommuner og varmeselskabet samt med både nuværende og kommende leverandører. Tvis skal være garant for fortsat at sikre en stabil, effektiv og ansvarlig energiforsyning til borgerne i Trekantområdet i mange år fremover," siger Jørgen Nielsen.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- I 30 år har han været Danmarks klimahelt fra Samsø. Nu stopper han med en opsang til politikerne
- Lars Aagaard ville have dem til at undersøge "dramatisk" havstrøms-kollaps. Nu frygter klimaforskere, at projektet løber ud i sandet
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”













