Ugens embedsmand: Da Frode Neergaard var til sin første COP, trak klima ingen overskrifter

7. december 2023 kl. 04.00
Hvad består dit arbejde i, når du er afsted på COP28?
Min rolle på COP28 er at være klimaforhandler. Jeg er en del af det danske forhandlerteam, som især består af forhandlere fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet og Udenrigsministeriet. Der er en klar arbejdsdeling blandt os.
Blå bog
Frode Konstantin Neergaard (f. 1952)
Karriere:
- 2021 - nu: Chefkonsulent, Udenrigsministeriet
- 2021 - 2021: Chef for bæredygtighed, udvikling og investering, World Economic Forum
- 2017 - 2020: Chefkonsulent, Udenrigsministeriet
- 2015 - 2017: Chef, Global Green Growth Institute
- 2013 - 2015: Teamleder, Udenrigsministeriet
- 2008 - 2013: Souschef, Den danske OECD-delegation, næstformand, OECD's Udviklingskomité
- 2000 - 2008: Teamleder, Udenrigsministeriet
- 1997 - 2000: Stedfortrædende eksekutivdirektør, Verdensbankens bestyrelse
- 1991 - 1997: Teamleder, fuldmægtig, Udenrigsministeriet
- 1988 - 1991: Programmedarbejder, FN's fødevare- og landbrugsorganisation
Uddannelse:
- Kandidatgrad i geografi og internationale udviklingsstudier (Roskilde Universitet, 1985).
Kilde:
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning










