Bliv abonnent
Annonce
Om  
Tue Mantoni

Vækstfondens tidligere formand bliver rådgiver for amerikansk venturefond

Tue Mantoni er ny strategisk rådgiver for venturefonden Regeneration.VC, hvor han skal bygge bro mellem USA og Danmark. 
Tue Mantoni er ny strategisk rådgiver for venturefonden Regeneration.VC, hvor han skal bygge bro mellem USA og Danmark. Foto: Oscar Scott Carl/Ritzau Scanpix
14. april 2023 kl. 10.20

Vækstfondens tidligere bestyrelsesformand Tue Mantoni bliver ny strategisk rådgiver for den amerikanske klimateknologiske venturefond Regeneration.VC. 

Det skriver han på LinkedIn.  

"Siden jeg stoppede i Vækstfonden, har jeg tænkt over, hvordan jeg bedst kan bidrage til udviklingen af det danske økosystem for iværksætteri og innovation. Jeg er derfor glad for, at Regeneration.VC ser Danmark som det ideelle brohoved til deres europæiske satsning, der vil have kontor her og ansætte medarbejdere," skriver han. 

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026