
1. maj 2025 kl. 03.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Regeringen har skruet op for det grønne fokus i udviklingssamarbejdet med fokus på Afrika. En anden af Europas naboregioner, Mellemøsten, er imidlertid mindst lige så hårdt ramt af klimaforandringer.
Ifølge FN er regionen en af de mest udsatte i verden, og her mangler Danmark og EU en udviklingspolitik, der står mål med udfordringerne.
Mange steder har temperaturstigningerne allerede katastrofale følger i form af vandmangel, ørkendannelse, elektricitetsproblemer, oversvømmelser og hedebølger.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling













