Anders Krab-Johansen
Niels LundeBørsen rokerer på direktionsgangen
Den digitale udvikling på dagbladet Børsen skal styrkes, og det skal en ny organisation bane vej for.
Det fortæller mediets ansvarshavende chefredaktør og administrerende direktør, Anders Krab-Johansen, til branchesitet MediaWatch:
"Det, vi laver, er en ret markant omlægning, i hvert fald den største omlægning i min tid i retning af at skabe meget hurtigere udvikling af digitale platforme," siger han.
Ændringen betyder, at direktionen får selskab af Louise Stenbjerre, der i øjeblikket er på barsel og vender tilbage til april. Hun får titel af redaktionel udviklingsdirektør og skal stå i spidsen for den redaktionelle udvikling.
Stenbjerre har hidtil været redaktionschef for livsstilsredaktionen på Børsen.
Ud af direktionen går til gengæld chefredaktør Niels Lunde og nyhedschef Jørgen Andresen, der fremover udgør chefredaktionen. Anders Krab-Johansen vil fortsat være ansvarshavende chefredaktør.
Direktionen vil dermed bestå af Anders Krab-Johansen, kommerciel direktør Allan Hansen, økonomidirektør Lars Schmidt og Louise Stenbjerre.
Samtidig har Børsen hyret it-chef Ann Fogelgren, der hidtil har haft en lignende stilling hos høreapparatproducenten William Demant. Hun bliver imidlertid ikke en del af direktionen.
Artiklen var skrevet af
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham


















