Bliv abonnent
Annonce

DR Ultra Nyt får ny vært

Foto: Agnete schlichtkrull
14. august 2023 kl. 11.54

Når børnene fremover sætter sig foran skærmen for at se dagens nyheder, bliver de fortalt af Solaf Masoud og medværten Jonas Madsen.

Det skriver DR.

Om den nye værtsopgave fortæller Solaf Masoud:

”Jeg er både meget ydmyg og stolt over at skulle varetage så vigtigt og meningsfuldt et job, som at formidle nyheder til børn. Jeg glæder mig til at være med til at videreføre og udvikle 'Ultra Nyt', der efterhånden har en ret central plads i mange børns dagligdag.”

Hun skal i sin nye rolle sørge for at servere nyheder i øjenhøjde, der tager højde for, hvor børnene er i deres liv.

23-årige Solaf Masoud afløser den tidligere vært Inge Thorup. Hun har arbejdet i psykologenheden og HR-afdelingen hos Dansk Røde Kors. Med sig har hun en bachelor i nær- og mellemøstlige studier fra Københavns Universitet.

Ledelsen fremhæver den nye værts evne til at sætte sig i børn sted som en vigtig kompetence.

"Solaf har en helt fantastisk evne til at se verden fra børns perspektiv og har et særligt talent for at bringe sig selv i spil, når hun formidler og stiller de spørgsmål, som børn gerne vil have svar på. Når børnene får indsigt i en værts egne følelser og tanker om en begivenhed herhjemme eller ude i verden, så forstår og husker de meget bedre, hvad nyheden handlede om," udtaler B&U-chef i DR Marlene Boel til DR.

Hun kan ses på Ultra Nyt fra 14. august med sin værtsmakker Jonas Madsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026