Om
Henrik Frandsen
Søren Gade
Søren GadeFlertal peger på afgået M-minister som ny formand for Folketinget

Regeringspartierne, Socialdemokratiet, SF, Moderaterne og Radikale, indstiller Henrik Frandsen fra Moderaterne som ny formand for Folketinget.
Det oplyser Moderaterne i en pressemeddelelse til Ritzau ifølge DR.
Med støtte fra Enhedslisten er der flertal i Folketinget for at Frandsen bliver den nye formand og dermed overtager posten fra Venstres Søren Gade. Gade blev valgt som midlertidig formand for Folketinget, da de nyvalgte politikere samledes første gang efter valget i marts.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Her er de nye regeringsudvalg

















