Kunstakademi afviser startydelse til nyuddannede: Vi har bedre løsninger

I tirsdags foreslog Billedkunstnernes Forbund med opbakning fra Alternativet at uddele startydelser til nyuddannede billedkunstnere. Forslaget kom på baggrund af nye tal fra Kulturministeriet, der viste en dimittendledighed på knap 25 procent.
Det er min klare opfattelse, at vi kan nedbringe ledigheden ved at målrette vores uddannelse efter den mangefacetterede kunstbranche, der venter vores dimittender.
Sanne Kofod Olsen
Rektor, Det Kongelige Danske Kunstakademis Billedkunstskoler
Rektor på Det Kongelige Danske Kunstakademis Billedkunstskoler, Sanne Kofod Olsen, kalder forslaget for "en smuk tanke", men mener, at den høje ledighed kan løses ad andre veje.
"Vi arbejder på en række tiltag, hvor vi blandt andet vil tilbyde kurser i selvstændig virksomhed som supplement til uddannelsens kerneopgave," siger Sanne Kofod Olsen.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt

















