Fremtiden for Verdensmålene – Hvad gør vi efter 2030?
2027 bliver et afgørende år. Der er kun fire år til at nå Verdensmålene. I FN begynder arbejdet med, hvad der skal komme efter 2030-målene.
Der er meget på spil. Ikke kun for Danmark, men for hele verdens bæredygtige udvikling og det internationale samarbejde og diplomati.
- Hvordan sikrer vi en ambitiøs slutspurt frem mod 2030?
- Hvad skal følge efter?
- Og hvordan sikrer vi, at der stadig er en ambitiøs global dagsorden i de kommende år? Trods ufred, krig og polarisering.
Til åbningen af dette års Verdensmålsdage er det de helt store spørgsmål, vi sætter på dagsordenen. Så kom med, når vi officielt indleder debatten om Danmarks rolle i en post 2030-verden.
Vi får besøg af politikere, eksperter og meningsdannere for at høre deres drømme, visioner og analyser. Og så uddeler vi traditionen tro Verdensmålsprisen til en ekstraordinær ildsjæl. Alt sammen i de historiske rammer i Landstingssalen på Christiansborg i København.
