Altinget, CISU og Globalt Fokus inviterer til faglig og politisk debat om oplysningens virkekraft og rolle i udviklingssamarbejdet og i dansk udenrigspolitik.
I forskellige medier har oplysnings- og engagementsarbejdet været debatteret siden august 2026. Er det værd at bruge udviklingsmidler på? Er det de rigtige emner? Er det oplysning eller i virkeligheden propaganda for at holde fast i udviklingsbistanden?
Hvordan skal oplysnings- og engagementsarbejdet forstås som en del af dansk udenrigs og udviklingspolitik eller bør pengene gå direkte til humanitære og udviklingsindsatser i f.eks. Afrika?
Gennem to paneler undersøger vi både faglige og politiske argumenter for eller imod oplysning og engagements indsatser.
Moderator: Gitte Skotby-Young Ballenstedt, Redaktør Altinget Civilsamfund
