DF presser regeringen i skrothandlersag

Regeringen har optrådt, som om borgerne er til for regeringens skyld.
Nick Hækkerup (S)
Skatteordfører
Dansk Folkeparti lægger nu pres på regeringen for at få løst den såkaldte "skrothandlersag", der handler om en tvist mellem Skatteministeriet og skrothandler Finn Skytte om eventuel tilbagebetaling af et større momsbeløb.
Partiet ønsker, at regeringen får sagen løst "i mindelighed" uden om domstolene - og gør regeringen ikke det, vil Dansk Folkeparti ikke afvise at stemme for et beslutningsforslag fra Socialdemokraterne og SF, som vil gennemtvinge en uafhængig advokatundersøgelse af både Skatte- og Miljøministerierne, der har været involveret i sagen.
"Vi ønsker, at regeringen når frem til en overenskomst med de folk, der mener at have noget til gode. Det kunne sagtens være, man kunne finde en ordning, og det er det punkt, vi vil presse regeringen på i forbindelse med dette beslutningsforslag," siger Dansk Folkepartis skatteordfører Mikkel Dencker.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning















