Bliv abonnent
Annonce

Affald brænder for CO2-reduktion

15. november 2005 kl. 23.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Der er således ingen tvivl om, at de danske forbrændingsanlæg må forberede sig på, at affald ikke længere bare er affald – men også et attraktivt brændsel for den europæiske industri og kraftvarmeproduktion.

Ulla Röttger
Direktør, Amagerforbrænding
Af Ulla Röttger,
direktør I/S Amagerforbrænding

Der har i den seneste tid været megen debat om fremtidens affaldsforbrænding. Debatten har bl.a. drejet sig om konsekvenserne af EU's planer om at definere affald som vare og frigive det til handel over grænserne – med argumenter både for og imod.

Men affaldets rolle som væsentlig energikilde og brændsel har ikke fyldt i diskussionerne:

Endelig er der de nye CO2 kvoters effekt på efterspørgslen af affald som energikilde. De kan meget nemt være med til at øge affaldets betydning for energi- og transportsektoren.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026