Om
Ole Hertel
Peter Henriksen
Eskild Holm Nielsen
Ole HertelOle Hertel
Prodekan, Faculty of Technical Services , Aarhus Universitet, Professor, dr.scient., fagansvarlig for luft- og støjforurening, Den Store Danske Encyklopædi på lex.dk
DSc. (Københavns Uni. 2009, dr.scient. (University of Bergen 1995), civilingeniør i miljøteknik (Aalborg Uni. 1987), BSc i management, engineering og business administration (EBA) (Ingeniørhøjskolen København 2004)
30. december 1961
Peter Henriksen
Eskild Holm NielsenAnerkendt miljøprofessor bliver institutleder på Aarhus Universitet
6. oktober 2020 kl. 12.05
Fra 1. november skifter Ole Hertel tilværelsen som professor og viceinstitutleder på Institut for Miljøvidenskab ud med en stilling som institutleder på Institut for Bioscience på Aarhus Universitet.
Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Ole Hertel er internationalt anerkendt som miljøforsker inden for luftforurening og dens effekter på sundhed, natur og klima. Han har blandt andet siddet i det Europæiske Miljøagenturs rådgivende udvalg igennem 9 år, hvor han arbejdede som rådgiver på luftforurenings- og klimaområdet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning













