Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede

Organisationen Center For Voldsforebyggelse har i ansøgninger om millionstøtte fra staten givet et falsk billede af, at organisationen samarbejder med en række af landets mest anerkendte voldsfaglige organisationer.
Det kan Altinget afsløre på baggrund af aktindsigter i organisationens ansøgninger til Social- og Boligstyrelsens puljer målrettet sociale indsatser.
I ansøgningerne, der har sikret Center For Voldsforebyggelse og dens stifter og nyligt afgåede direktør, Ditte Bjerregaard, millioner af skattekroner til at lave projekter for voldsramte kvinder, påstås det, at centret samarbejder med flere toneangivende organisationer, der arbejder med vold mod kvinder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning













