
Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix
20. januar 2025 kl. 10.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Ofte skal vi høre, at fødevarer fra fiskerierhvervet er klimavenlige og bæredygtige.
Det bruges blandt andet som argument for, at man bør være påpasselig med at pålægge erhvervet grønne afgifter, og det bruges som et forsvar, når det kommer på tale, at erhvervet bør tage hensyn til klima, miljø og natur.
Der er dog det problem, at det ikke altid passer. Fiskerierhvervet fremskaffer ikke udelukkende bæredygtige fødevarer. Ofte tværtimod.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling















