Bliv abonnent
Annonce

DF vil med i GMO-aftale

Dansk Folkeparti er vendt på en tallerken i forhold til GMO: Tidligere skulle Danmark ifølge partiet være helt GMO-fri, nu åbner fødevareordfører René Christensen op for, at der skal være plads til både økologi, GM-afgrøder samt konventionel produktion på danske marker.
Dansk Folkeparti er vendt på en tallerken i forhold til GMO: Tidligere skulle Danmark ifølge partiet være helt GMO-fri, nu åbner fødevareordfører René Christensen op for, at der skal være plads til både økologi, GM-afgrøder samt konventionel produktion på danske marker. Foto: danskfolkeparti.dk
18. januar 2011 kl. 18.00

Vi ønsker som udgangspunkt ikke GMO. Men hvis der kommer noget, der er så epokegørende i forhold til værdier som sundhed og miljø, så skal vi diskutere det. Vi skal jo ikke være teknologiforskrækkede.

René Christensen
Fødevareordfører (DF)

De GMO-kritiske partier Enhedslisten og Dansk Folkeparti vil gerne være med, når den nye lov om genmodificerede afgrøder skal genforhandles.

Da loven blev til i 2004, stemte begge partier imod. Men nu har Dansk Folkeparti ændret holdning og åbner op for gensplejsede afgrøder på danske marker. 

Ny virkelighed
I partiet er forklaringen til holdningsskiftet blandt andet, at virkeligheden på et afgørende punkt har ændret sig siden lovens tilblivelse. Nemlig at flere landmænd i dag har taget GMO-kørekort, og at afgrøderne dermed uden videre kan dyrkes i dansk jord, hvis de er EU-godkendt.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026