DN og L&F fremlægger ni-punktsplan for udtag af lavbundsjorde

Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
26. februar 2021 kl. 02.00
Debatten om potentialet for udtag af lavbundsjorde raser endnu.
Senest har en forsker fra Aarhus Universitet vurderet, at det i første omgang maksimalt vil være muligt at udtage 40.000 hektar.
I en fælles henvendelse til fødevareminister Rasmus Prehn (S) anerkender Landbrug & Fødevarer og Danmarks Naturfredningsforening, at der vil være arealer, som er lettere at udtage end andre, og at barrierer vil skulle overvindes, hvis det skal lykkes at nå de 100.000 hektar, som de to organisationer har foreslået.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Jens Ejbye Schmidt61 år20. maj
Institutleder, professor Institut for Grøn teknologi , Syddansk Universitet
Simon Kollerup40 år20. maj
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Erik Christiansen46 år20. maj
Miljøpolitisk konsulent, Dansk Miljøteknologi
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling













