Stig Møller døde på sin 80-årsdag 29. august, oplyser familien i sin dødsannonce.
Han var første gang gift med det socialdemokratiske folketingsmedlem Inge Fischer Møller, der selv døde tilbage i 1984.
Dommersønnen blev jurist i 1966 og straks sekretær i Indenrigsministeriet, hvorefter han blev kontorchef i Miljøministeriet.
Ved siden af stillingen som direktør for Aarhus Universitet i alle årene 1979-2007 varetog Stig Møller en række tillidshverv. Blandt andet var han formand for Styringsgruppen for Samarbejdet mellem de Nordiske Universitetsadministratorer i årene 1979-2000.
Han har blandt andet været med til at implementere lovændringerne for universiteterne i 1992 og 2003.
Stig Møller, der var kaptajn af reserven, var såvel far, morfar som oldefar.
Hans betydning for Aarhus Universitet fremgår indirekte af denne oversigt over direktører gennem tiden:
1970-1978 cand.polit. Jens Sørensen
1978-1979 cand.jur. Mogens Mau Pedersen (fungerende)
1979-2007 cand.jur. Stig Møller
2007-2008 cand.scient.pol. Niels Højberg
2008-2009 cand.oecon. Søren E. Frandsen (fungerende)
2009-2014 cand.polit. Jørgen Jørgensen
2014-2015 rektor, professor, lic.scient. Brian Bech Nielsen (fungerende)
2015-2015 cand.scient.pol. Jane Kraglund
2015-2015 rektor, professor, lic.scient. Brian Bech Nielsen (fungerende)
2016- MSc, ph.d. Arnold Boon
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri














