EL: Indsats mod gmo skal skærpes
13. april 2005 kl. 09.57, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
Beslutningsforslag:
Beslutningsforslag fremsættes typisk af medlemmer af oppositionspartierne, det vil sige de partier, der ikke er med i regeringen, men kan også fremsættes af andre folketingsmedlemmer og af en minister.
Et beslutningsforslag indeholder ofte en henstilling til regeringen om at udarbejde et lovforslag efter nærmere angivne retningslinier.
Beslutningsforslag behandles to gange i Folketingssalen.
Kilde: www.ft.dk
Enhedslisten vil have regeringen til i EU og andre relevante internationale sammenhænge at styrke indsatsen mod spredning af gensplejsede organismer i naturen, herunder:
Enhedslisten opfordrer i forlængelse heraf regeringen til at fremsætte lovforslag om, at de kommende regioner i Danmark kan oprette gmo-fri zoner.
Beslutningsforslaget opfordrer regeringen til at sikre opretholdelsen et gmo-memorandum i EU, indtil Europa-Kommissionen har fremsat eller gennemført forslag om ændring af miljøansvarsreglerne, så disse omfattererstatning og ansvar fra gmo-produktion.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Hård konfrontation på Naturmødet: ”Det her er den største stråmand nogensinde”
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg



















