Bliv abonnent
Annonce

Eva Kjer: Økologien skal ikke undergraves

Der skal bruges færre pesticider i landbruget, mener Eva Kjer Hansen (V).
Der skal bruges færre pesticider i landbruget, mener Eva Kjer Hansen (V).Foto: www.colourbox.com
25. februar 2009 kl. 14.31

I et nyt grønt udspil fra Venstre åbnes der op for, at økologi ikke skal være helt økologisk, så såkaldte halv-økologiske landmænd for eksempel ville kunne sprøjte deres afgrøder i en ellers økologisk produktion.

Det har vakt bekymring blandt økologer og internt i Venstre for, at den rene økologiske produktion vil blive udvandet.

Men fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) mener ikke, der er grund til bekymring - økologi skal blive ved med at være økologisk.

"Det afgørende for mig er, at vi med en ny ordning ikke risikerer at skabe tvivl omkring den høje troværdighed om de økologiske produkter. 96 procent af forbrugerne kender det røde Ø-mærke - og er ikke i tvivl om, at de har tillid til den økologiske produktion," siger hun.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026